Zespół jelita drażliwego, dieta, leczenie, objawy

Zespół jelita drażliwego zaczyna być problemem coraz większej liczby osób. Przykre dolegliwości w postaci bólu brzucha, wzdęć, biegunek i zaparć są charakterystycznymi objawami tego schorzenia. Niestety niewielki procent osób zdaje sobie sprawę z tego, że owe dolegliwości fizyczne wymagają leczenia. Bagatelizowanie symptomów sprawia, że codzienne funkcjonowanie staje się coraz bardziej utrudnione. Co zatem odpowiada za zespół jelita drażliwego i po czym poznać to schorzenie?

Przyczyny zespołu jelita drażliwego – kto jest w grupie ryzyka?

Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewodu pokarmowego, która występuje w dwóch postaciach – biegunek lub zaparć. Przyczyna powstawania tego schorzenia nie jest do końca poznana. Wpływ na wystąpienie zespołu jelita drażliwego mogą mieć: nadmierny rozrost patogennej flory bakteryjnej, zaburzenia czucia trzewnego, zwiększona odpowiedz ruchowa jelita grubego na niektóre leki/hormony/pokarmy, zaburzenia psychiczne, mała podaż błonnika w diecie, przebyte infekcje jelitowe, zaburzenia funkcji motorycznej i wydzielniczej jelit.

Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego?

Zespól jelita drażliwego objawia się bólami brzucha o ostrym i skurczowym charakterze. Ból nasila się zwykle po posiłku, a ulga następuje po wypróżnieniu czy oddania gazów. Kolejnym objawem jest biegunka albo zaparcie. Pojawiają się także wzdęcia i domieszka śluzu w kale. Niepokojącymi symptomami są również odbijanie i gazy, zgaga oraz bóle głowy, zmęczenie, częstomocz czy zaburzenia miesiączkowania.